خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

مشخصات خودرو

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث
تیم شیم | خرید آنلاین بیمه

برای یک خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث مناسب، ابتدا باید با مفاهیم و اصول بیمه شخص ثالث آشنایی داشته باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟


شما با پرداخت حق بیمه شخص ثالث خودرو خود و خرید این بیمه در حین تصادف و اتفاقات ناگهانی ناشی از ماشین خود، آرامش خود را حفظ کرده و اجازه دهید هزینه‌های جانی و مالی که به شخص دیگری وارد شده را این بیمه پرداخت کند زیرا با استفاده از آن خواهید دید که بسیاری از خسارت‌ها و هزینه‌ها را از دوش شما بر می‌دارد.

شخص ثالث کیست؟


در این بیمه این چنین فرض شده که بیمه‌گذار یعنی همان راننده مقصری است که باعث حادثه‌ شده، شخص اول باشد و شخص ثانی خود شرکت بیمه است. اما از آنجایی که در واقع این بیمه افراد آسیب‌دیده در حادثه را پوشش می‌دهد پس به نام آن‌ها که اشخاص ثالث هستند نام‌گذاری شده است. پس عنوان بیمه ثالث مستقیماً به کاربرد آن اشاره می‌کند. در حادثه‌ای که با خودرو و رانندگی شما به وجود می‌آید ممکن است افرادی را دچار آسیب جسمی یا مالی کرده باشید به طوری که در بسیاری از تصادفات برخی از افراد دچار انواع شکستگی و ضربه‌دیدگی و غیره می‌شوند. به کسانی که در جریان تصادف دچار آسیب می‌شوند چه آسیب مالی و چه آسیب جسمی، شخص ثالث می‌گویند.

آیا بیمه شخص ثالث اجباری است؟


بله! شما باید بدانید که این بیمه دارای ماده قانونی با شماره ۴۲ است که بر اساس این قانون اگر شما صاحب ماشینی باشید و ماشین شما تحت پوشش این بیمه نباشد، نمی‌توانید حتی آن را کوچک‌ترین حرکتی دهید یعنی اینکه جهت رانندگی با ماشین خود باید حتماً این بیمه را داشته باشید و در غیر این صورت باید به شما بگوییم که راننده‌ای مجرم خواهید بود. اگر شما با ماشینی بدون بیمه‌نامه رانندگی کنید، خودروی شما را پلیس راهنمایی و رانندگی تا زمانی که برای آن بیمه‌نامه نخرید توقیف می‌کنند.

پوشش های خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث


پوشش های بیمه شخص ثالث شامل چه چیزهایی می‌شود. دو مورد کلی وجود دارد که این پوشش‌ها را شامل می‌شود: یکی خسارات جانی است و دیگری خسارات مالی!

- خسارات جانی: مهمترین مورد از پوشش های بیمه شخص ثالث که در سال ۹۹ سقف تعهد شرکت‌های بیمه برای جبران خسارات جانی ۴۴۰ میلیون تومان است و مساوی با دیه یک مرد مسلمان در ماه حرام می‌باشد. بیمه مرکزی هر سال طبق چنین چیزی این عدد را تعیین می‌کند و نصف این عدد می‌شود سقف تعهد یک شرکت برای جبران خسارات مالی! البته به صورت معمول این‌طور است. بعضی شرکت‌ها کمتر از این مقدار را به عنوان سقف تعهد خسارت مالی تعیین می‌کنند.

- خسارات مالی: اگر در حادثه آسیبی به اموال کسی برسد، بیمه شخص ثالث خسارتش را پرداخت می‌کند که حداقل آن ۱۱ میلیون تومان بوده و حداکثرش ۲۲۰ میلیون تومان می‌باشد. ۱۱ میلیونی که گفتیم را بیمه مرکزی مشخص می‌کند و سپس به شرکت‌های بیمه اعلام می‌نماید. این عدد هر سال تغییر می‌کند.

مواردی که جزء پوشش های بیمه شخص ثالث نیستند


خسارتی که به ماشین خودتان وارد شده که مسبب حادثه هستید!
خسارتی که به اموالی که داشتید وارد شده (در صورتی که مسبب حادثه باز شما باشید)
خسارت‌هایی که بر اثر تشعشعات اتمی ایجاد شده باشند!
جریمه یا جزای نقدی
خسارت‌هایی که در خارج از ایران اتفاق افتاده باشد!

بهترین بیمه شخص ثالث کدام است؟


حالا در ادامه می‌خواهیم ببینیم اوضاع شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده بیمه شخص ثالث در حوزه پرداخت خسارت چگونه است. قرار است نگاهی به رتبه بندی شرکت های بیمه شخص ثالث بیندازیم. رتبه اول را با عدد ۱ و رتبه آخر با عدد ۱۹ مشخص شده اند.

شرکت سادگی در پرداخت خسارت رضایت از خسارت دریافتی میزان رسیدگی به شکایات
ایران ٢ ٢ ١
آسیا ١ ١٣ ٣
البز ١۵ ١۹ ١۵
دانا ٣ ۴ ٢
معلم ۴ ۴
پارسیان ۵ ۸ ١۰
رازی ۶ ۵ ١٣
کارآفرین ١٣ ١۵ ١۴
سینا ۸ ۹ ١١
ملت ۹ ١٣ ۷
دی ١۰ ١١ ۶
سامان ١۴ ١۸ ١٢
نوین ١١ ١٢ ۸
پاسارگاد ۷ ١۴ ۵
میهن ١٢ ١۰ ۹
ما ١۶ ۷ ١۸
آرمان ١۹ ١۶ ١۷
تعاون ١۸ ١ ١۶
سرمد ١۷ ١۷ ١۹

پرفروش ترین بیمه شخص ثالث کدام است؟


همیشه این سؤال در بین افرادی که به دنبال بیمه شخص ثالث هستند، مطرح است که بهترین بیمه شخص ثالث را کدام شرکت ارائه می‌کند؟ کدام شرکت بیمه بیش‌ترین فروش بیمه شخص ثالث را داشته و چه درصدی از بازار بیمه را دارا می‌باشد. خود این ماجرا گواه خوبی می‌تواند باشد برای کسانی که به دنبال خرید بیمه شخص ثالث هستند. نگاهی به جدول روبرو بیندازید، می‌توانید به سادگی میان شرکت‌های مختلف ارزیابی کنید. البته پیش از خرید پیشنهاد می‌کنیم حتماً به صورت آنلاین اقدام کرده و قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف را استعلام کنید. به هر حال این هم از دیگر عواملی است که به افراد در تصمیم‌گیری‌شان کمک می‌کند.

شرکت سهم از بازار تعداد بیمه‌نامه‌ها
ایران ۵١.۰۸ درصد ١١،۴۰۵،۵٢۹
آسیا ١١.٢۴ درصد ٢،۵١۰،۷۴٣
دانا ۶.۶٣ درصد ١۴،۷۹۴،۸٣۵
پارسیان ۴.۶۴ درصد ١۰،٣۵۴،۵۷۵
البرز ۴.٢٣ درصد ۹،۴۵۵،۵٢۵
معلم ۴.١۶ درصد ۹،۷٣۶،٢٢۵
کوثر ٣.٣۷ درصد ۷،۵٢١،۹۷۵

استعلام قیمت بیمه شخص ثالث اینترنتی


موارد مختلفی وجود دارد که در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث سال ۹۹ در نظر گرفته می‌شود و درنهایت قیمتی مصوب اعلام می‌شود. در ادامه قرار است درباره این موارد برایتان بگوییم.

✓ حق بیمه پایه شخص ثالث

این قیمتی است که به طور سالانه توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود و در آن ملاک‌هایی همچون قیمت دیه و تعداد سیلندر خودرو وجود دارد.

نوع ماشین مبلغ حق بیمه پایه
کمتر از 4 سیلندر ١،١۴۴،٢۰۰ تومان
پیکان ، پراید و سپند ١،۶۷۴،۷۰۰ تومان
4 سیلندر ١،۹۶۸،۷۰۰ تومان
بالاتر از 4 سیلندر ٢،٢۰٣،٢۰۰ تومان

✓ نوع ماشین و کاربری آن

از دیگر موارد تأثیرگذار در قیمت بیمه شخص ثالث، نوع کاربری ماشین است که در جدول روبرو آورده‌ایم:

نوع ماشین مبلغ حق بیمه پایه
کشاورزی ۷٢۵،۹۰۰ تومان
راه سازی و ساختمانی ١،۰٣۷،١۰۰ تومان
حمل زباله ١،۶۸۵،۴۰۰ تومان

✓ تخفیف عدم خسارت

امکان فوق‌العاده‌ای برای ماشین‌هایی که دچار حادثه نشوند وجود دارد و آن هم تخفیف عدم خسارت است. شرکت‌های بیمه به ماشین‌هایی که یک سال به طور کامل هیچ خسارتی نداشته باشند، تخفیفی می‌دهد و هر ساله درصد این تخفیف بیشتر می‌شود.

سال تخفیف سال تخفیف
١ ۵ ۸ ۴۰
٢ ١۰ ۹ ۴۵
٣ ١۵ ١۰ ۵۰
۴ ٢۰ ١١ ۵۵
۵ ٢۵ ١٢ ۶۰
۶ ٣۰ ١٣ ۶۵
۷ ٣۵ ١۴ ۷۰

✓ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

امکان فوق‌العاده‌ای برای ماشین‌هایی که دچار حادثه نشوند وجود دارد و آن هم تخفیف عدم خسارت است. شرکت‌های بیمه به ماشین‌هایی که یک سال به طور کامل هیچ خسارتی نداشته باشند، تخفیفی می‌دهد و هر ساله درصد این تخفیف بیشتر می‌شود.

ارزانترین بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟


برای خرید بیمه شخص ثالث برای ماشین پژو ۲۰۶ ساخت سال ۹۵ اگر بخواهید سراغ گرانترین آن بروید که بیمه ایران است و باید ۴ میلیون تومان بپردازید و ارزانترین بیمه شخص ثالث هم شرکت ‌هایی مثل بیمه تعاون و بیمه سرمد هستند که هر کدامشان از کیفیت خدمات خوبی برخوردار می ‌باشند.

بیمه شخص ثالث اقساطی


بیمه شخص ثالث اقساطی توسط همه شرکت‌های بیمه ارائه نمی‌شود و تنها برخی از شرکت‌های بیمه همچون بیمه آسیا، ایران، دانا، پارسیان و البرز هستند که بیمه شخص ثالث را به صورت قسطی ارائه می‌کنند.

روش های پرداخت اقساط بیمه شخص ثالث

- روش دوم؛ بدون ارائه چک

اگر دسته چک ندارید و می‌خواهید بیمه شخص ثالثتان را به صورت قسطی خریداری کنید، تنها راه‌حلی که پیش رویتان است خرید بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به جای یک ساله آن است. هنگام خرید بیمه شخص ثالث اقساطی خود می‌توانید آن را به صورت چهار ماهه و سه ماهه خریداری نمایید.

- روش اول؛ با ارائه چک

یکی از راه‌های خرید بیمه شخص ثالث اقساطی با ارائه چک است که در این روش شما باید ۵۰% حق بیمه را به صورت نقدی بپردازید و بقیه آن را طی دو فقره چک به شرکت بیمه ارائه کنید. البته قانون سفت و سختی برای دو فقره بودن آن وجود ندارد و بسته به شرکتی که از آن بیمه خریداری می‌کنید، می‌توانید حتی با ارائه ۳ فقره چک هم بیمه‌تان را دریافت کنید.

مزایای خرید بیمه شخص ثالث قسطی

- هزینه‌ای که برای بیمه شخص ثالث اقساطی یک ساله می‌پردازید مشابه همان هزینه‌ای است که برای خرید نقدی آن می‌پردازید. تفاوت قیمت تنها در صورتی وجود دارد که بخواهید بیمه‌نامه‌های قسطی کوتاه مدت خریداری کنید.

- کیفیت بیمه شخص ثالث اقساطی هیچ فرقی با نوع نقدی آن ندارد. تنها تفاوت آن این است که در صورت وجود خسارت، بیمه‌گذار باید هزینه کامل حق بیمه یک ساله‌اش را پرداخت کند تا بتواند خسارتش را دریافت نماید.

- نگران تخفیف عدم خسارتتان نباشید. اگر بیمه شخص ثالثتان را به صورت قسطی هم بخرید، این تخفیف برایتان اعمال خواهد شد. این تخفیف حتی برای بیمه شخص ثالث کوتاه مدت هم اعمال و محاسبه می‌شود اما یک شرط دارد که باید مجموع بیمه‌های کوتاه مدتتان به ۱۲ ماه برسد.

پرداخت اقساط بیمه شخص ثالث آنلاین

شما برای پرداخت اقساط بیمه شخص ثالث اینترنتی می توانید به ابتدای همین صفحه مراجعه کنید.

محاسبه حق بیمه شخص ثالث و جدول آن


حق بیمه در واقع همان پولی است که شما برای خرید بیمه‌نامه موردنظر خود پرداخت می‌کنید. این حق بیمه اصولاً دارای نرخ ثابتی است که از سوی بیمه مرکزی تعیین و اعلام می‌شود و سالانه تغییر می‌کند. عوامل اثرگذار در تعیین میزان حق بیمه شخص ثالث عبارتند از:

  • - نرخ دیه انسان
  • - نوع ماشین
  • - مدل ماشین و سال ساخت آن
  • - کاربری ماشین (استفاده‌ای که از آن می‌شود)
  • - میزان پوشش بیمه

تاثیر نرخ دیه در قیمت بیمه شخص ثالث

نرخ دیه، مهم‌ترین فاکتور در تعیین حق‌بیمه شخص ثالث است. پوشش‌‌‌‌های بیمه شخص ثالث به دو دسته پوشش مالی و جانی تقسیم‌‌‌‌‌ می‌شود. پوشش جانی این بیمه شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌‌‌‌های درمانی افرادی است که در سوانح رانندگی آسیب دیده‌اند. همین‌جا است که تعیین این هزینه‌ها به‌ویژه غرامت فوت و نقص عضو با نرخ دیه ارتباط پیدا می‌کنند و بر اساس آن محاسبه می‌شوند.
قوه قضاییه هر سال عدد مشخصی را برای دیه کامل انسان در ماه‌های حرام (یعنی محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه) اعلام می‌کند. اساس تعیین قیمت حق بیمه مبتنی بر این مبلغ اعلامی است. برای مثال میزان دیه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۳۰۸ و ۳۶۰ میلیون تومان برای ماه‌های حرام و ۲۳۱ و ۲۷۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیر حرام تعیین شده است.

تاثیر نوع ماشین در حق بیمه شخص ثالث

نوع خودرو عاملی تأثیرگذار در تعیین حق بیمه شخص ثالث است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خودرو که نقش کلیدی در هزینه بیمه شخص ثالث ایجاد می‌کند، تعداد سیلندر ماشین است. برای همین است که در خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، تعداد سیلندر خودروتان را از شما می‌‌پرسند.

تاثیر کاربری خودرو در هزینه بیمه شخص ثالث

نوع کاربری ماشین فاکتور مهمی در محاسبه مبلغ بیمه شخص ثالث است. به نظر شما آیا قیمت حق بیمه شخص ثالث یک مینی‌بوس بین شهری و خودرویی که اکثراً در پارکینگ یک آپارتمان پارک است نباید با هم فرق کند؟
در سال ۱۳۹۸ برای خودروهایی با کاربری تاکسی، آژانس، کرایه شخصی درون‌شهری مبلغ حق بیمه شخص ثالث ۱۰ درصد بیشتر تعیین شد. این درصد برای خودروهای تاکسی و کرایه بین شهری ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. چون میزان جابه‌جایی زیاد این خودروها احتمال ریسک تصادف در آن‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین این درصدِ بیشتر شاید به‌شکل غیرمستقیم بتواند آن‌ها را به رانندگی مطمئن‌تر ترغیب کند.

انواع تخفیف بیمه شخص ثالث


در مواجهه با تخفیف بیمه شخص ثالث، دو مورد وجود دارد که یکی از آن‌ها تخفیف عدم خسارت است و دیگری تخفیفی است که از طرف بانک مرکزی ارائه می‌شود. هیچ شرکتی حق ندارد به میزان دلخواه خودش، تخفیفی تعیین کند و بیمه مرکزی اعلام کرده هر شرکت بیمه تنها می‌تواند ۲/۵ درصد تخفیف بیمه شخص ثالث به بیمه‌گذاران بدهد. برخی شرکت‌های بیمه در صورت تمایل این تخفیف را می‌دهند و برخی دیگر نمی‌دهند به همین خاطر هم هست که قیمت برخی شرکت‌ها با اندک تفاوتی، بیشتر از دیگری است.

تخفیف عدم خسارت چیست؟

بیمه مرکزی قانونی را تصویب کرده که اگر بیمه‌گذاری که بیمه شخص ثالث خریداری کرده، به مدت یک سال بتواند بدون هیچ تصادف یا حادثه‌ای رانندگی کند و به هیچ عنوان مشکلی پیش نیاید که بخواهد از بیمه‌نامه خود استفاده کند، می‌تواند از تخفیف عدم خسارت برخوردار شود. در گذشته این‌طور بوده که از سال اول ۱۰ درصد تخفیف و بعد تا سال هشتم، هر سال ۱۰ درصد به مقدار تخفیف قبلی اضافه می‌شده و بعد از آن دیگر از ۷۰ درصد بالاتر نمی‌رفته است. اما از سال ۹۶ به این طرف، این عدد را به ۵ کاهش داده‌اند و هر سال هم ۵ درصد به این عدد اضافه می‌شود و شما در سال چهاردهم خرید بیمه شخص ثالث می‌توانید از ۷۰ درصد تخفیف برخوردار باشید. این کار علاوه بر این که هزینه خرید بیمه‌نامه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، باعث می‌شود ترغیب شوید بهتر رانندگی کنید تا مشمول خسارت و آسیب نشوید.

در صورت تصادف، تخفیف بیمه شخص ثالث چه می‌شود؟

روش های انتقال بیمه بدنه ماشین کدامند؟


انتقال بیمه شخص ثالث ممکن است در شرایطی متفاوتی پیش بیاید. مثلاً ممکن است بخواهید ماشینتان را بفروشید و چند ماهی از بیمه‌تان باقی‌مانده باشد. یا این‌قدری از عمر ماشینتان گذشته باشد که بخواهید اسقاطش کنید.
در زمان فروش خودرو دو راه حل وجود دارد. یک این که مالک جدید، خودش برای ثبت بیمه‌نامه دست به کار شود که خب به‌سادگی سراغ نمایندگی می‌رود و درخواست الحاقیه می‌کند. الحاقیه متناسب برای تغییر نام را تهیه می‌کند و نام خودش را در آن ثبت می‌کند. نوع دوم هم این‌طوری است که مالک جدید چیزی را به نام خودش نزند. اتفاق خاصی هم در این صورت نمی‌افتد. نگران تصادف و خسارت‌های اتومبیل سابقتان هم نباشید. خسارت را از آن کسی می‌گیرند که نامش به عنوان مالک فعلی خودرو در سند آمده است.

تمدید بیمه شخص ثالث


بیمه شخص ثالث در میان بیمه‌ها، همچون آش کشک خاله است؛ لازم و ضروری برای تمام خودروها. این یعنی اگر بیمه شخص ثالث خود را تمدید نکنید یا به هر دلیل حق بیمه شخص ثالث خودرو را پرداخت نکنید، آن وقت متحمل جریمه خواهید شد. البته مهم‌تر از جریمه این است که خدای ناکرده در همین مدت زمانی که بیمه ندارید، اتفاق ناگواری بیفتد، آن وقت دیگر امکان جبران نخواهید داشت.

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث

بهترین زمان برای تمدید شخص ثالث خودرو، یک هفته پیش از موعد پایان بیمه‌نامه است.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث


این همان لحظه ترسناک ناخوشایندی است که به هر حال اگر حافظه‌تان کم باشد یا حواس‌پرت باشید باید با آن روبرو شوید. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به طور روزانه محاسبه می‌شود و برای خودروهای مختلف متفاوت است. اما به طور کلی می‌توان گفت این جریمه به طور متوسط چیزی در حدود ۳۵۰۰ تومان می‌باشد. اگر یک ماه جریمه دیرکرد برایتان محاسبه شود تقریباً ۱۰۵.۰۰۰ تومانی باید بپردازید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث


برای خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث به آسان ترین روش ممکن، می توانید به ابتدای همین صفحه مراجعه کنید. پس از وارد کردن مشخصات ماشین خود، می توانید پس از مشاهده قیمت بیمه شخص ثالث و طرح های آن، نسبت به خرید آنلاین بیمه شخص ثالث اقدام فرمائید.