خرید بیمه درمان تکمیلی

نوع بیمه درمان تکمیلی را انتخاب کنید

خرید اینترنتی بیمه بدنه
تیم شیم | خرید آنلاین بیمه

اگر می خواهید خرید اینترنتی بیمه عمر آگاهانه داشته باشید، ابتدا مطالب و عناوین این صفحه را با دقت بخوانید و سپس به خرید آنلاین بیمه عمر بپردازید.

بیمه درمان تکمیلی انفرادی و گروهی


همان‌طور که از نام آن مشخص است، بیمه درمان تکمیلی امکان جبران هزینه‌های درمانی شما را میسر می‌کند. شما با خرید بیمه درمان تکمیلی از شرکت بیمه‌‌ای که مد نظرتان است، می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید. مدت این بیمه یک سال است و سال‌های بعد نیز در صورت تمایل می‌توانید این بیمه را تمدید کنید. خرید این بیمه درمانی به نوعی آینده‌نگری شماست.

مروری بر اصطلاحات بیمه درمان


در آشنایی با هر حوزه فعالیت، اول از همه باید مفاهیم و واژگان آن را بشناسید تا بتوانید از موضوعات پیچیده آن سر دربیاورید. در ادامه قرار است به معرفی برخی اصطلاحات تخصصی این حوزه بپردازیم:

گروه بیمه‌شدگان

گروه بیمه‌شدگان کارمندانی هستند که به صورت رسمی، پیمانی یا قراردادی مشغول کار باشند و به عنوان بیمه‌گذار، رضایت‌نامه‌ای ارائه کنند و بگویند موافق پوشش بیمه درمانی هستند و اعضای خانواده‌شان را هم به شرکت بیمه معرفی کنند.
• شرکت بیمه‌گر، کارمندان بازنشسته بیمه‌گذار را فقط در همان ابتدای قرارداد یا زمان تمدید آن می‌تواند به همراه همه افراد خانواده تحت تکفل آن‌ها، بیمه کند. پوشش بیمه درمان را فقط در صورتی که شرایط زیر وجود داشته باشد می‌شود به سایر گروه‌ها ارائه کرد:
• هدف از تشکیل بیمه‌نامه، فقط دریافت پوشش بیمه نباشد.
• بیمه‌گذار بتواند به صورت سالانه حق بیمه خود را پرداخت کند.

اعضای خانواده

می‌شود همان همسر، فرزندان، پدر، مادر و هرکسی که در تکفل بیمه‌گذار باشد.

حادثه

هر رخداد ناگهانی که یک عامل خارجی باعثش شده باشد و بیمه‌گذار هیچ اراده‌ای در قبال رخ دادنش نداشته باشد، مثل نقص عضو و …

بیماری

هر تغییری که در سلامتی بیمه‌گذار اتفاق بیفتد یا اختلالی که به عملکرد طبیعی بدن او وارد شود و توسط پزشک نیز تأیید شود.

حق بیمه

هزینه‌ای که در بیمه‌نامه فرد مشخص می‌شود و بیمه‌گذار موظف به پرداخت آن است.

دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟


دوره انتظار مدت زمانی است که طی آن بیمه‌گر هیچ تعهدی برای جبران خسارت ندارد. یعنی بعد از خرید بیمه نامه تکمیلی باید مدت زمانی را صبر کنید تا بیمه هزینه درمان های آتی شما را بپردازد.

فرانشیز بیمه تکمیلی چیست؟


به آن درصدی از خسارت که فرد بیمه گذار، خودش باید پرداخت کند، می‌گویند فرانشیز.

انواع فرانشیز بیمه تکمیلی


مشخص و تعیین‌شده

اغلب اوقات، پوشش های بیمه تکمیلی به این صورت است که تکلیفتان را روشن کرده و فرانشیز آن رقم ثابتی است. این عدد هم در هنگام پرداخت خسارت، کسر می‌شود و مابقی آن هر چه که باشد پرداخت می‌شود.

فرانشیز درصدی از خسارت

: اما گاهی اوقات فرانشیز به شکل درصد ثابتی از خسارت تعریف می‌شود. یعنی هرچقدر خسارتی که شما متحمل شده‌اید بیشتر باشد، موظف به پرداخت فرانشیز بیشتری هم خواهید بود. برای مثال اگر خسارت وارده 50 میلیون تومان باشد و فرانشیز آن هم 20 درصد خسارت تعیین شده باشد، آن وقت شما باید 10 میلیون تومان از آن را بپردازید.

درصد از مبلغ مورد بیمه

در این شرایط تعیین یک رقمی مشخص می‌شود که به آن مبلغ مورد بیمه می‌گویند و بعد از آن فرانشیز به شکل درصد ثابتی روی آن مبلغ پیاده می‌شود. اینجا هم اگر مبلغ مورد بیمه بیشتر باشد، فرانشیز شما هم بیشتر خواهد شد. درست مثل شرایط قبلی.

فرانشیز ترکیبی

در این روش هم مبلغ مشخص و هم درصد از خسارت، تعیین‌کننده خواهد بود و بستگی دارد در ابتدا کدام یکی از آن ها تعیین شده باشد.

نحوه پرداخت فرانشیز بیمه تکمیلی


در حالت کلی بعد از تهیه بیمه درمان انفرادی تکمیلی، برای دریافت خسارت دو راه دارید. یکی این که سراغ مراکز درمانی طرف قرارداد با شرکت بیمه‌گرتان بروید. در این صورت، تنها هزینه‌ای که از جیب خواهید داد، فرانشیز است که همان جا پرداخت می‌کنید. اما راه دیگر این است که سراغ مراکز درمانی غیر طرف قرارداد بروید. در این حالت ابتدا باید همه مخارج را بپردازید و سپس با ارائه مدارک به شعب پرداخت خسارت شرکت بیمه گرتان بروید و با کسر فرانشیز، هزینه‌تان را دریافت کنید.

فرانشیز بیمه درمان در شرکت‌های مختلف


بیمه تکمیلی جزو بیمه‌هایی است که تحت تأثیر عوامل مختلف، قیمتی را تعیین می‌کند. از سن بیمه گذار گرفته تا وضعیت سلامت، تعداد کسانی که می‌خواهند بیمه شوند، سقف تعهدات و فرانشیز. این بدان معنی است که در زمان خرید بیمه درمان انفرادی باید قیمت فرانشیز آن را در نظر بگیرید. فرانشیز تکمیلی بین 10 تا 30 درصد بوده و بسته به این که کدام پوشش را خریده باشید، این عدد متفاوت خواهد بود.

پوشش‌های بیمه تکمیلی


بیمه درمانی تکمیلی چه هزینه‌هایی را پرداخت می‌کند:

پوشش‌های اصلی بیمه تکمیلی

هزینه‌های بستری، شیمی درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی، جراحی، گامانایف و انواع سنگ‌شکن‌ها در بیمارستان و … به عنوان تعهدات اصلی بیمه تکمیلی درمان شناخته می‌شود که توسط آن جبران می‌گردد. البته تا یادمان نرفته این را هم بگوییم که هزینه همراه افراد زیر ۷ سال و بالای ۷۰ سال با این بیمه درمانی است و همچنین اگر هزینه آمبولانسی وجود داشته باشد، باز هم بیمه تکمیلی درمان، آن را جبران می‌کند.

پوشش‌های اضافی بیمه درمان

اگر هنگام تهیه بیمه نامه‌تان، هر کدام از موارد زیر را درخواست کرده باشید که هزینه بیشتری هم طبیعتاً باید پرداخت کنید، می‌توانید از این پوشش ها برخوردار شوید: • افزایش سقف تعهد مربوط به جراحی‌های مرتبط با سرطان، نخاع و مغز و اعصاب، گامانایف، پیوند ریه، پیوند کبد، قلب و پیوند مغز استخوان. • هزینه‌های زایمان چه طبیعی چه سزارین

پوشش هزینه‌های پاراکلینیکی بیمه تکمیلی نوع یک

منظور هزینه‌های مربوط به سونوگرافی، ماموگرافی، سونو غربالگری، انواع اسکن، آندوسکوپی، اکوکاردیوگرافی، ام آر آی، آنژیوگرافی، هزینه‌های مربوط به پزشکی هسته‌ای، پنتاکم، فوندسکوپی، انتروپیون و … است که جزء پوشش‌های این بیمه درمان قرار می‌گیرند.

پوشش هزینه‌های پاراکلینیکی بیمه درمان نوع دو

هزینه‌های تست ورزش، آلرژی، تنفسی، نوار عضله، نوار عصب، نوار مثانه، نوار مغز، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، آنژیوگرافی چشم، تست خواب دانستیومتری، بادی باکس، تیلت پلتیسموگرافی، رینو ماتومتری، برونکوگرافی، تست متاکولین، جبران هزینه‌های آزمایشگاهی و تشخیص پزشکی، رادیوگرافی، نوار قلب و … هم جزو پوشش‌های بیمه تکمیلی درمان قرار می‌گیرند. پنجم | باقی پوشش‌ها • هزینه‌های ویزیت، دارو و اورژانس در صورتی که منجر به بستری نشود. • هزینه‌های دندان پزشکی • هزینه تهیه اعضای طبیعی بدن

انواع بیمه تکمیلی کدامند؟


بیمه تکمیلی انفرادی
بیمه تکمیلی خانواده
بیمه تکمیلی گروهی

بیمه تکمیلی انفرادی


حق بیمه شما در اینجا جدای از در نظر گرفتن پوشش‌ها و سقف تعهدی که مدنظرتان است، به سن شما نیز بستگی دارد. بعضی شرکت‌های بیمه این قاعده را دارند که برای این که شما را تحت پوشش بیمه تکمیلی انفرادی قرار دهند، قید می‌کنند که حتماً باید بیمه پایه (چیزی مثل بیمه تأمین اجتماعی) داشته باشید. فرق این نوع بیمه با بیمه تکمیلی گروهی در این است که اینجا مسئله ما، یک فرد است و در آنجا یک سازمان یا شرکتی که از ۱۵ نفر شروع شوند.

پوشش های بیمه درمانی انفرادی چه مواردی را شامل می‌شود؟


تمام مواردی که در بخش پوشش‌های بیمه درمانی تکمیلی نام برده شد، در بیمه انفرادی ارائه می‌شوند.

حق بیمه تکمیلی انفرادی چطور محاسبه می‌شود؟


بسته به پوشش‌هایی که انتخاب می‌کنید، حق بیمه‌تان فرق خواهد کرد. در همان ابتدا اگر استعلام قیمت بگیرید، متوجه می‌شوید که برخی پوشش‌ها برایتان تعیین شده است و قیمتی حدودی به شما خواهد گفت اما به طور کلی بعد از تعیین دقیق پوشش‌ها است که می‌توانید با حق بیمه درست و نهایی مواجه شوید. علاوه بر پوشش‌ها، فرانشیز و دوره انتظار، از جمله عوامل مهم و تأثیرگذار در قیمت حق بیمه به شمار می‌روند.

بیمه تکمیلی خانواده


شما می‌توانید خانواده خود را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهید. اما حواستان از همان ابتدا به شرکتی که سراغش می‌روید باشد. همه شرکت‌ها بیمه درمانی خانواده را ارائه نمی‌کنند. البته آن مورد بالا را همه اعضای خانواده نیز باید انجام دهند. یعنی همگی یا باید نامه وضعیت سلامت تهیه کنند یا در ابتدا چکاپ شوند.

بیمه تکمیلی از نوع گروهی


همان طور که از تمایز دسته بندی بالا مشخص است، این بیمه مربوط به گروه است اما خانواده را شامل نمی شود چرا که به طور جداگانه این محصول وجود دارد. پس بیمه درمان گروهی، مختص سازمان ها و ادارات مختلف است. درواقع برای کارکنان این شرکت‌ها ارائه می‌شود.

بیمه گروهی چه مزایایی دارد؟


• تمام پوشش‌های بیمه انفرادی در بیمه گروهی هم پابرجاست و سقف آن‌ها در شرکت‌های بیمه مختلف، متفاوت است.
• شرایط ارائه خدمات و پوشش‌های مختلف بیمه‌ای بدون سقف خاصی برای گروه هایی که تعدادشان زیاد است فراهم می‌کند.
• سوم این که اقساط این بیمه به صورت ماهانه و با کسر از حقوق پرداخت می‌شود.
• و چهارم این که بیمه گذار که همان کارمند موردنظر ما باشد، این امکان را دارد تا خانواده و دیگر افرادی که تحت تکفل او هستند را تحت پوشش قرار دهد. البته محدودیت هایی برای جنسیت فرزندان وجود دارد. مثلاً دختر تا زمانی که ازدواج نکرده می‌تواند تحت تکفل باشد اما پسر تنها تا ۲۲ سالگی آن هم با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل چنین امکانی برایش فراهم است.

شرایط بیمه درمانی تکمیلی


• مشخصات کارمندان شما، حداقل ۷۰ درصدشان باید در لیست بیمه تأمین اجتماعی درج شده باشد تا بتوانند از امکان بیمه درمانی گروهی بهره ببرند.
• وقتی می‌گوییم کارمندی که شامل بیمه تکمیلی گروهی شده می‌تواند خانواده‌اش را هم بیمه کند منظورمان همسر، فرزندان، پدر و مادر و هرکسی است که تحت تکفل او باشند.
• اگر مشمول بیمه تکمیلی گروهی شدید باید در عرض دو هفته، فرم مشخصی را به همراه اعضای تحت تکفلتان پر کنید و در اختیار شرکت بیمه گر قرار دهید.
• در ارتباط با سن بیمه‌شدگان را هم این نکته حائز اهمیت است که از بدو تولد تا ۶۰ سالگی می‌توانند بیمه تکمیلی شوند اما از ۶۰ تا ۷۰ سال، ۵۰ درصد افزایش حق بیمه خواهد داشت و بیشتر از این عدد هم ۱۰۰ درصد افزایش حق بیمه خواهد داشت.

فرانشیز بیمه درمانی گروهی چقدر است؟


مقدار فرانشیز بیمه درمانی گروهی هرگز ۰ نخواهد بود اما رقم آن بین ۵ تا ۳۰ درصد متغیر است. هرچه تعداد اعضای گروهی که قرار است بیمه درمانی گروهی شوند بیشتر باشد، فرانشیز آن‌ها کمتر می‌شود.

شرایط سنی بیمه درمان گروهی


شاید مهم‌ترین عامل در شرایط بیمه تکمیلی را بشود همین سن در نظر گرفت. هر چه سن شما بالاتر باشد، احتمالاً مشکلات جسمی و بیماری‌های زیادتری خواهید داشت، به همین خاطر شرکت‌های بیمه آمده‌اند و محدودیتی تعریف کرده‌اند تا کمتر ریسک کنند.
شرایط بیمه تکمیلی بسته به این که نوع بیمه چه باشد، متفاوت است. مثلاً اگر بیمه درمانی تکمیلی گروهی مورد بحث ما باشد، برای بیش از ۱۰۰۰ نفر محدودیت سنی‌ای وجود ندارد اما برای زیر ۱۰۰۰ نفر، هر کسی که بیش از ۶۰ سال سن داشته باشد، باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند. اگر بیمه تکمیلی انفرادی مد نظرمان است که باز مثل شرایط بالا اگر بیش از ۶۰ سال داشته باشد، باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند و در عین حال اگر بیش از ۷۰ سال داشته باشید، بیمه تکمیلی نخواهید شد

تأثیر سن فرزندان در بیمه تکمیلی


شاید تعجب کنید که سن فرزندان هم در شرایط بیمه تکمیلی تاثیر گذار است. خب، خیلی‌ها ممکن است برایشان این سؤال پیش بیاید که اگر بخواهید فرزندتان را بیمه تکمیلی کنید، آیا شرایط خاص و محدودیتی وجود دارد یا نه. فرزندتان اگر پسر باشد، تا ۲۲ سالگی و اگر اشتغال به کار نداشته باشد می‌تواند بیمه تکمیلی شود. البته این را هم در نظر بگیرید که تا وقتی محصل باشد این بیمه ادامه خواهد داشت و اگر فرزندتان دختر باشد، تا ۱۸ سالگی و تحت تکفل پدر به حساب می‌آید و تا زمانی که سر کار برود یا ازدواج کند می‌تواند تحت بیمه تکمیلی پدر بماند

شرایط بیمه درمانی تکمیلی و سابقه بیماری


طبیعتاً شرکت‌های بیمه، هرچقدر هم که محصول فوق العاده‌ای ارائه کنند، همیشه سود خودشان را نیز در نظر می‌گیرند. این شرکت‌ها برای کسانی که به بیماری سرطانی یا ام اس یا قلبی دچار باشند، بیمه صادر نمی‌کنند. درواقع شما برای داشتن بیمه تکمیلی باید فرم سلامتی را پر کنید به سؤالات موجود در آن برگه با صداقت کامل جواب بدهید. اگر همان اول نفهمند، بعداً که مشکلی پیش آمد پرونده شما را بررسی می‌کنند و متوجه می‌شوند شما از قبل بیماری را داشته‌اید و آن وقت است که نه تنها حق بیمه هایتان را پس نمی دهند بلکه قراردادشان را هم فسخ می‌کنند.

شرایط بیمه تکمیلی برای زایمان


دوره انتظار یعنی مدت زمانی که شما باید صبر کنید تا از زمان خریدتان بگذرد و بتوانید از بیمه تکمیلی خودتان استفاده کنید. این دوره انتظار عموماً چیزی بین ۹ تا ۱۲ ماه است و شما به همین دلیل خاص هم که شده باید پیش از بارداری اقدام به خرید این پوشش کنید وگرنه امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.

سقف تعهدات بیمه تکمیلی


منظور مقدار هزینه‌ای که به عنوان جبران هزینه‌های درمان، به شما پرداخت می‌شود. مثلاً فرض کنید سقف تعهدات شرکت بیمه‌ای برای هزینه‌های زایمان 1 میلیون تومان باشد و هزینه زایمان برای شما در مرکز درمانی، 1 میلیون و 500 هزار تومان محاسبه شود. آن وقت بیمه تکمیلی شما با سقف تعهد 1 میلیونی، تنها به این اندازه از هزینه‌هایتان را جبران می‌کند و مابقی هزینه را خودتان باید از جیب بپردازید.

دریافت خسارت بیمه تکمیلی


شما دو راه برای دریافت خسارت بیمه تکمیلی دارید. یکی این که بروید سراغ مرکز طرف قراردادتان یا این که بروید سراغ مرکز درمانی که با شرکت بیمه شما طرف قرارداد نیست.

مراجعه به مرکز طرف قرارداد


قبل از اینکه مرکز طرف قراردادی را انتخاب کنید که شرکت بیمه‌گرتان با آن قرارداد دارد، باید معرفی‌نامه‌ای از شرکت بیمه با خودتان ببرید. جدیداً امکان صدور معرفی‌نامه به صورت آنلاین هم فراهم شده و می‌توانید به صورت آنلاین این کار را بکنید. در این صورت تنها کاری که لازم است بکنید، ارائه معرفی‌نامه خواهد بود. سپس همه هزینه‌ها با کسر فرانشیز توسط بیمه پرداخت می‌شود و شما تنها باید فرانشیز را پرداخت کنید.

مراجعه به مراکزی که بیمه‌گر شما با آن قراردادی ندارد!


در این صورت کل هزینه‌ها را خودتان باید پرداخت کنید. بعد از آن مدارک پزشکی را به همراه فاکتور پرداخت، به واحد خسارت شرکت بیمه‌گرتان تحویل می‌دهید، پس از بررسی و تأیید آن‌ها، هزینه‌های پرداختی‌تان با کسر فرانشیز به شما پرداخت می‌شود.

مدارک بیمه تکمیلی برای دریافت خسارت


خدمات درمانی بیمه تکمیلی مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه تکمیلی
پاراکلینیکی اصل فاکتور پرداخت وجه با تاریخ و مهر مرکز درمانی
کپی جواب
برگه دستور پزشک
زایمان طبیعی یا سزارین صورتحساب بیمارستان که مهر بیمارستان را داشته باشد
اصل برگه‌ای که روی آن ریز داروها نوشته شده باشد
اصل برگه‌ای که روی آن جواب همه نوع آزمایش یا عکسی آمده باشد.
جراحی و بستری اصل صورتحساب که مهر بیمارستان روی آن باشد
اصل برگه با ریز داروهای نوشته شده با مهر بیمارستان
اصل برگه‌ای که روی آن جواب همه نوع آزمایش یا عکسی آمده باشد.
اصل گواهی بی‌هوشی با مهر بیمارستان
مراقبت حین بستری برگه سیر بیماری فرد
گواهی پزشک برای ویزیت انجام شده با مهر
ویزیت گواهی پزشک برای ویزیت با مهر و تاریخ
عینک برگه اپتومتری
برگه پرداخت هزینه‌های عینک با مهر عینک‌سازی
دندان‌پزشکی صورتحساب برای پرداخت هزینه‌های مربوط به عصب‌کشی یا روکش
برگه پرداخت هزینه دندان‌پزشکی با مهر آن مرکز

خرید اینترنتی بیمه تکمیلی


چنانچه قصد خرید و یا حتی استعلام قیمت بیمه درمانی تکمیلی شرکت‌های مختلف را دارید، می‌توانید این کار را به سادگی و تنها با چند کلیک از طریق تکمیل فرمی که در بالای همین صفحه قرار دارد انجام دهید. اگر هر گونه پرسشی هم در ارتباط با هر نوع بیمه تکمیلی (انفرادی و گروهی) داشتید از طریق راه‌های ارتباطی با تیم‌شیم تماس بگیرید تا کارشناسان ما در اولین فرصت مشاوره‌های لازم را به شما ارائه بدهند.